Nova knjiga u kojoj je predstavljena povijest Ninske biskupije objavljena je u nakladi Sveučilišta u Zadru 2024. kao zbornik radova sa znanstvenog skupa. 
Građa je okupljena u pet tematskih poglavlja. U prvome predstavljeni su izvori koji služe za proučavanje prošlosti Ninske biskupije, mahom vezani uz instituciju arhiva, u ovom slučaju Državnog arhiva u Zadru i Arhiva Zadarske nadbiskupije, a sežu od prvih spomena biskupije u papinskim pismima iz 8. st. do recentnih djela.
U sljedećem, omanjem poglavlju donosi se prostorni obuhvat biskupije tijekom stoljeća te opis njezina prikaza na ranim novovjekovnim kartama.
Na temu arheološke baštine obrađeni su: obimno djelovanje tek odnedavno valoriziranog arheologa i povjesničara Luke Jelića, početci kršćanstva u Ninu temeljeni na arheološkim nalazima, episkopalni kompleks i kapiteli iz crkve sv. Marije. 
Najobimnije poglavlje o prošlosti biskupije osvijetljeno je iz različitih  vremenskih kutova i povijesnih prilika, a bavi se odnosom Ninske i Splitske crkve, djelovanjem ninskoga biskupa Jurja Divnića, utjecajem Kandijskoga rata na demografiju ninske komune, posjedima biskupije 16. – 18. st., pokušajem obnove biskupskog sjedišta nakon Rapala. Otkriva se i odakle su došli ninski zaštitnici, govori se o glagoljici u ninskom kraju i njegovim bratovštinama te o leksičkim značajkama pojedinih glagoljskih rukopisa. 
U svjetlu etnološke baštine obrađena je povijest svetišta Gospe od Zečeva te naglašen njezin hodočasnički predajno-religijski kontekst.
Kao što je naglašeno u uvodu monografije, ona nije iscrpila bogatstvo tema o prošlosti Ninske biskupije, ali je otvorila put interdisciplinarnom pristupu i može biti poticaj budućim znanstvenicima na proučavanje njezine drevne i turbulentne prošlosti.

Priredila: Vera Vitori, 23. prosinca 2024.

 

naslovnica
Priredio/la: