Jedna od najpoznatijih književnih razglednica ona je iz Kunderina romana Šala. Neslana šala napisana na poleđini razglednice prouzrokovala je češkom studentu cijeli niz nevolja u tadašnjem društvu opterećenom komunizmom, a razglednica je postala sinonim za režimsku represiju i cenzuru. Vrijeme će pokazati kako će se percipirati razglednica po kojoj je francuska autorica Anne Berest naslovila svoj novi roman. Hoće li asocirati na holokaust i njegove posljedice, na obiteljske tajne, na autoričinu istragu o židovskom podrijetlu i odrastanju u ratnim uvjetima, na neobičnu ljubav, na dirljivu i dojmljivu biografsku fikciju…? Roman je objavila naklada Ljevak, u prijevodu Ite Kovač.
Nepotpisana razglednica, s imenima četvero članova autoričine obitelji koji su ubijeni u Auschwitzu, našla se u poštanskom sandučiću njezine majke i pokrenula niz pitanja i lavinu emocija. Što je pošiljatelj htio postići, koju je poruku htio poslati, kakve nade pobuditi? Autorica paralelno prati prošlost i sadašnjost obitelji, a poveznica je enigma o pošiljatelju. Potraga za njim romanu daje karakteristiku detektivske istrage te neprestano zadržava čitateljevu pažnju i interes, kao što to čini i opisom povijesnih okolnosti i suočavanja sa suvremenim oblicima antisemitizma. Nakon čitanja romana mnogima će biti jasnije što se događalo sa Židovima u Francuskoj tijekom Drugoga svjetskog rata.
Na naslovnici knjige fotografija je Anneine tete Noemi Rabinowitch, koju smo upoznali u romanu, a njezino lice odaje mladenačku zanesenost na putu intelektualnog sazrijevanja. Zanimljivo je da je roman, uz druge književne nagrade, osvojio i nagradu Prix Renadout des Lycéens koju dodjeljuju francuski čitatelji srednjoškolskog uzrasta.
Priredila: Antonijela Nekić, 6. siječnja 2025.