Snovi su oduvijek zaokupljali ljudski um. Što nam govore ili tko nam u njima govori, pitali su se mnogi znanstvenici, filozofi i umjetnici tijekom povijesti. Danas, u doba tehnološkog napretka, kad se na mozgu mogu izvoditi najminucioznije operacije, i to u budnom stanju pacijenta, i kad se o najtajanstvenijem i najkompleksnijem ljudskom organu puno zna, a još puno toga i ne zna, možda je moguće pokušati odgovoriti i na takva pitanja.
Američki neurokirurg, neuroznanstvenik i popularizator znanosti Rahul Jandial izvodeći brojne operacije na mozgu, proučavajući mozak i njegove funkcije, priznaje da mu je najviše pozornosti i fascinacije izazivalo sanjanje: zašto sanjamo, kako sanjamo i što ti snovi zapravo znače. Sintetizirajući svoja iskustva tijekom kirurške prakse i znanja iz različitih disciplina do kojih je znanost došla, autor je odlučio podijeliti s nama svoja zapažanja u knjizi Zašto sanjamo, svjestan da ne postoji znanstveni eksperiment kojim bi to i potvrdio. Mnogo toga vezano za fenomen sanjanja ostaje i dalje nepoznato ili u području teorije, ali znanost nam može dati i mnoge odgovore. Ne znamo, npr., zašto sanjamo, ali može se objasniti kako sanjamo i izvor snova.
Autor kaže da naše budno i sanjajuće ja nisu odvojeni. Razumijevajući kako su međusobno isprepleteni, možemo početi cijeniti moć snova. Njih smatra jako bitnim za naš svakodnevni život jer imaju važnu ulogu u učvršćivanju sjećanja, emocionalnoj regulaciji, sposobnosti mozga da se mijenja i prilagođava tijekom života. Razumijevanjem svojih snova dobivamo mogućnost za rast i razvoj, bolje razumijevanje sebe i drugih, unaprjeđenje mišljenja, emocija i nagona, oslobađanje kreativnosti. Snovi nas suočavaju s traumama i pripremaju za buduće životne izazove.
Priredila: Vesna Rančić, 24. ožujka 2025.
Poveznica na katalog:
Priredio/la: