Sutra je ponedjeljak. Milijuni ljudi svake nedjelje navečer izgovaraju ovu kratku rečenicu. U njoj je sublimirana poruka o životu koji se nastavlja - pred nama je još jedan radni tjedan, ujutro moramo ranije ustati.
Sutra je ponedjeljak – naslov je novog romana Frode Gryttena, norveškoga pisca već poznatog našim čitateljima. Do sada su na hrvatski prevedeni njegovi romani Medvjed koji teče i Zapalite kuću, te zbirke pripovjedaka Pjesma košnice i Sobe uz more, sobe u gradu.
Harold M. Lunde, glavni lik u romanu, vlasnik je salona namještaja u norveškom gradu Asaneu.
Uspješan je, pošteno radi posao u kojem uživa, oženjen je i ima dva sina. A onda, 1991. u Asane dolazi Ikea. U početku se Harold nada da kupci neće olako odustati od njegovog, doduše nešto skupljeg, ali kvalitetnijeg namještaja. Haroldov odnos s kupcima je prisan, to su njegovi susjedi, sugrađani, prijatelji. A Ikeina skladišta su ogromna i hladna. Ali, svakim danom kupaca je sve manje, a novo parkiralište ispred Ikee sve punije. I jednog dana Harold M. Lunde odustane. Bankrotira.
Usporedo s poslovnim, Haroldu se raspada i obiteljski život. Sinovi su odrasli, otišli i „više ne zovu“. Voljena žena Marny ga ne prepoznaje. Demencija je izbrisala četrdeset godina zajedničkog života.
Glavnog krivca za sve Harold pronalazi u Ingvaru Kampradu, vlasniku Ikee. Odlučuje ga oteti i tako skrenuti pozornost na nepravdu koja mu je učinjena.
Jasno je da je Kamprad samo metafora, simbol korporativnog kapitalizma u kojem ljudskost i humanizam sve manje znače. „Sve je proizvedeno da se raspadne. Danas živimo u vrijeme šlamperaja. Više ne razlikujemo što je dobro, a što loše. Samo što je staro, a što novo“.
Frode Grytten piše lagano, šarmantno. S podjednakom dozom nježnosti i humora odnosi se prema svojim likovima. Svakako najdirljivije stranice ispisane su o odnosu Harolda i njegove žene Marny.