Svi se mi često pitamo što bi bilo kad bi bilo? Što bi bilo da smo u jednom trenutku donijeli drugačiju odluku?
Roman Život za životom upravo je priča o tome, o nepredvidljivosti života i važnosti donošenja odluka u ključnim trenutcima života. Roman je istovremeno i obiteljska saga, putovanje od Londona do Berlina, povijesni roman i drama odličnog stila pripovijedanja. Radnja romana ispripovijedana je na vrlo neobičan i zanimljiv način, ona ne ide kronološkim tijekom već je isprekidana na mnogo mjesta u romanu na način da glavna junakinja romana dođe do nekih, uvijek različitih, godina svoga života, ali se i nekoliko puta vraća na sam početak, odnosno vrijeme rođenja.
Glavna junakinja romana, Ursula Todd, rađa se jednog hladnog i snježnog dana, 11. veljače 1910. godine i umire pri porođaju. U sljedećem poglavlju lokalni liječnik uspijeva se probiti kroz snježnu mećavu i poroditi zdravu djevojčicu, treće dijete u engleskoj obitelji Todd. U jednoj drugoj paralelnoj stvarnosti Ursula umire kao djevojčica kad padne kroz prozor, u trećoj se sa sestrom utopila u moru, a u sljedećim stvarnostima je mlada, zrela i starija žena. Kroz paralelne stvarnosti imamo priliku Ursulu upoznati i kao silovanu djevojku koja ostaje trudna, kao majku i nesretnu suprugu, kao uspješnu poslovnu ženu koja održava vezu s oženjenim muškarcem, u drugoj stvarnosti putuje po Njemačkoj, druži se s Evom Braun i Hitlerom i udaje za njemačkog oficira, u trećoj je dio spasilačkog tima koji izvlači ljude iz razrušenog Londona u vrijeme rata…
Svaki put kad Ursula umre radnja romana vrati se do presudnog trenutka kako bi Ursula imala priliku donijeti drugačije odluke i izbjeći smrt, a svako „umiranje“ dogodilo bi se kada bi se Ursula prepustila, kada bi postala pasivna. Kad bi se zauzela za sebe njen život bi krenuo u drugom, boljem, sretnijem smjeru.
To je ujedno dobra pouka romana i svima nama, trebamo biti svjesni odgovornosti za vlastiti život te aktivno donositi odluke kako bi nas što rjeđe mučilo pitanje što bi bilo?.