Mate Kapović redoviti je profesor na Odsjeku za lingvistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Mogao bi se mogao nazvati nekonvencionalnim znanstvenikom, lingvistom koji je i nemilosrdan kritičar društva.

Knjiga je između ostalog namijenjena nelingvistima i služi kao svojevrstan pokušaj da se lingvisti obrane od česte pogrešne percepcije o njima kao onima koji propisuju „isparavan“ način pisanja i govorenja. Namjera autora je da se čitatelji-nestručnjaci oslobode neznanstvenih predrasuda o jeziku koje su nažalost stekli i kroz proces formalnog obrazovanja, ali i lingvistima u formiranju i onima koji će se jezikoslovljem tek početi baviti. Teme kojima se autor bavi su: „kvarenje“ jezika s vremenom, „pravilno“ govorenje, standardni jezik, jezični purizam, pravopisi, lektori i slično.

Jezik je društvena činjenica te ga se ne može gledati izdvojeno od društva, društvenih odnosa i promjena u društvu. Shodno tome, ova knjiga nije samo o jeziku, nego i o društvu, znanosti općenito, pa čak i o politici. Čitatelju se predstavlja prava lingvistika koja se bavi živim jezikom kakvim se stvarno govori i koji funkcionira po svojim unutarnjim jezičnim zakonima, a ne po izvana nametnutim zakonima samozvanih autoriteta. 

Prava se lingvistika bavi opisivanjem i analizom jezika kakav on jest, a ne neznanstvenim propisivanjem kako bi „trebalo“ govoriti. U knjizi autor zagovara demokratičniji odnos prema govornom jeziku i dijalektima koji se smatraju inferiornijim u odnosu na standard.

Priredila: Ana Bukvić

naslovnica
Priredio/la: