Ljubitelji knjiga često su i ljubitelji knjižnica i kada se dogodi takav spoj i napiše knjiga o knjižnici, tada će se onima koji u njoj ne rade otkriti skrivena strana, a knjižničari će se napajati dodatnim zanimljivostima iz svoje profesije.
Premda stručnih knjiga iz knjižničarstva ne manjka, ovu čini posebnom to što ju je napisala novinarka i književnica te time odredila stil pisanja – spoj književno-umjetničkog i popularno-znanstvenog. Vjerojatno je to jedan od razloga zbog kojeg je djelo postalo bestseler u SAD-u, a sada ga možete pročitati i kod nas, u prijevodu Karmele Cindrić.
Autoricu je na pisanje motivirao strašan događaj u kojem je vatra poharala gradsku knjižnicu u Los Angelesu (1986.) i uništila milijun svezaka. Orlean je prionula istraživanju svega što je tome prethodilo i nakon toga uslijedilo. Širinom zahvata, knjiga nije samo priča o opožarenoj knjižnici, već studija o povijesnoj, sociološkoj i kulturološkoj važnosti knjižnica te apoteoza toj baštinskoj ustanovi. S njom su neraskidivim nitima vezane generacije korisnika, ali ni privrženost knjižničara nije ništa manja o čemu svjedoče iskazi zaposlenika kojima je nakon uništene knjižnice u L. A.-u stradalo zdravlje.
Sadržaj obuhvaća 450 stranica, tematski je raspoređen u 32 poglavlja od kojih svako, kao zanimljivost, započinje popisom od 4-5 naslova koji poput knjiga na izložbenoj polici nude uvid u šarolikost građe koju posjeduje jedan knjižni fond.
Ako se profesija knjižničara i smatra monotonom, ova je knjiga apsolutno raskrinkava te će mnogi ostati zatečeni raznolikošću, opsegom i dinamikom posla u knjižnici, a stereotip o dosadnom knjižničaru osporit će odlomci o životu djelatnika koje je krasila energičnost, poduzetništvo i vizionarski duh.
Priredila: Vera Vitori, 2. kolovoza 2024.