Svake subote u 10 sati u Multimedijalnoj dvorani Središnje knjižnice djeca filozofiraju !
Glavni cilj Male filozofije jest poticanje i motiviranje djece u uvježbavanju vlastitoga kreativnog, kritičkog i skrbnog mišljenja. Davanjem prostora djetetovoj prirodnoj znatiželji i pravilnim usmjeravanjem razvijanja te znatiželje dovodi se do konstantnog promišljanja od najranije dobi što pomaže djetetu u modeliranju vlastitog mišljenja kao i buđenju svijesti o sebi samome i svijetu oko sebe.
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa opisalo je program Male filozofije kao »vrlo dobar i inovativan, ponajprije zbog njegove kvalitete, ali i pokušaja da se djecu od rane dobi usmjeri prema analitičnome i kreativnom mišljenju«.
- Nastavnici u programu Male filozofije koriste Power Point prezentaciju u kojoj se pojavljuju animirani učitelji poput sove Sofije, raka Paka, konjića Morskića, ribice Bibice i mnogih drugih, a pored njih se povremeno pojavljuju i animirani gosti (filozofi, pisci, znanstvenici, likovi iz poznatih priča…). Zadatak je svih animiranih likova da djeci postavljaju glavna pitanja vezana uz određenu temu i na taj ih način potiču na zabavno i neopterećeno promišljanje o zadanoj temi.
- Većina lekcija ima jednu ili više priča, koje su usko vezane uz temu nastavnog sata.
Ovisno o temi i o ostalim metodama nastavnog sata priču možemo smjestiti na:
• početak sata – što može poslužiti i kao motivacijska metoda iz koje djeca postepeno spoznaju temu toga nastavnog sata
• sredinu sata – gdje koristi kao konkretan predložak već započetoj temi i podloga za nastavak teme do kraja sata
• kraj sata – kao zaključak na temu nastavnog sata
- Osim priča se tijekom svakog nastavnog sata Male filozofije upotrebljava jedna ili više igara. Igre su obično kratke, od jedne do pet minuta, i usko su vezane za temu nastavnog sata. Najčešće se upotrebljavaju igre asocijacija, zagonetke, igra s akrostihovima, igra pojmova… Ipak, uza sve to, većina vremena nastavnog sata Male filozofije prolazi u razgovorima, raspravama i argumentiranju.