Povodom obilježavanja Dana planeta Zemlje (22. travnja) i promocije Zelenih kutaka u knjižnici, u Gradskoj knjižnici Zadar ovaj tjedan organizirani su brojni programi i aktivnosti ekološke tematike. Upoznajte se sa „zelenim“ knjigama koje promiču ideju očuvanja našeg planeta i zelenog stila života. O tome je u programu Radio Zadra govorio naš kolega Darko Blažević.
- Anders Royneberg – Zeleni dom; radost življenja s biljkama
Popularni norveški vrtlar Anders Royneberg u ovoj bogatoj ilustriranoj knjizi pokazuje nam kako uz pomoć biljaka možemo obogatiti naše okruženje i stvoriti u svom domu zelenu oazu, bez obzira na to je li riječ o velikoj kući s okućnicom ili, kao u Andersovu slučaju, malom gradskom stanu. Njegova osnovna premisa je da su ljubitelji biljaka miroljubivi ljudi. Njih ne zanimaju svađe i sukobi, radije uživaju u miru i tišini u kojima se mogu brinuti za svoje biljke. Život s biljkama obogaćuje naše okruženje, potičući i istodobno osjećaj opuštenosti i blagostanja.
- Kako odabrati pravu biljku?
Nužno za uspjeh: odaberite izdržljive biljke koje odgovaraju svjetlosnim uvjetima u vašem domu. Zašto? Svjetlost je važna kako bi biljke mogle rasti i uspijevati. Odaberite izdržljive biljke debelih, tamnozelenih listova. Takve biljke skladište vodu u listovima i mogu izdržati duga razdoblja bez brige i zalijevanja. Dakle, kad kupujete biljke svakako opipajte listove, ako su debeli i čvrsti, onda dobro pohranjuju vodu. To znači da možete otići na nekoliko tjedana bez mnogo brige hoće li umrijeti od žeđi.
Postoji biljka za svačiji ukus.
Vaš životni stil i osobnost važni su čimbenici pri odabiru biljke s kojom biste mogli uspjeti. U kojoj se biljci najviše prepoznajete?
Početnik
Ako ste potpuno zeleni kad je riječ o biljkama, nabavite izdržljivu biljku za koju se lako brinuti. Prijedlog: zamija jednostavna za uzgajanje, savršena početnička biljka za svakog tko nema „zelene prste“. Ima dekorativne velike, debele i sjajne listove. Uz to ova biljka može preživjeti duga razdoblja bez zalijevanja i savršena je za zaboravne vrtlare!
Serijski ubojica biljaka
Jeste li serijski ubojica s mnogo uginulih biljaka na savjesti? Ako jeste, onda trebate nabaviti biljku koju je teško uništiti. Za vas je idealna sanseverija, dobro podnosi isušivanje i suhi zimski zrak u zatvorenom. Poznata je i kao svekrvin jezik te sabljica, zbog svojih karakterističnih, oštrih, debelih listova. Sanseverija se smatra jednim od najboljih biljnih pročišćivača zraka na svijetu, što je čini savršenom za osobe koje pate od astme i alergija.
Zaposleni roditelj s malom djecom
Ako vaš posao, djeca, klubovi i aktivnosti zahtijevaju vaše vrijeme, trebate odabrati izdržljive biljke koje mogu pretrpjeti zanemarivanje. Za vas je areka palma koja priziva osjećaj južnih krajeva, sunca i topline. Sa svojim karakterističnim oblikom, ona je bujna, tropska atrakcija u svakome domu. K tomu je i poznati pročišćivač zraka.
Gurman
Ako volite jesti svoje biljke, postoji pravo more zelenog bilja koje možete uzgajati u kući tijekom cijele godine. Primjerice peršin, ako ispod kuhinjskog elementa ugradite maleno kultivacijsko svjetlo za biljke ili LED svjetlo, moći ćete cijele godine ubirati svježi peršin i dodavati ga u jela ravno iz tegle.
Iz svega rečenog mogli ste zaključiti da je ovo knjiga o biljkama koje imaju osobnost i namijenjena je modernim i miroljubivim ljudima.
- Igor Josifovic i Judith de Graaff – Urban Jungle; život u urbanom zelenilu
Cijela ideja „urban jungle“ započela je 2013. godine razgovorom dvaju prijatelja u jednom pariškom kafiću. Uz kavu su razgovarali o uređenju interijera i ljubavi prema biljkama. Brzo su došli na ideju da svakog mjeseca odaberu neku zelenu temu, osmisle uređenje prostora biljkama i to objave na svojim blogovima.
Sljedećih mjeseci pridružilo im se mnogo ljubitelja biljaka, i ubrzo je nastala zajednica Urban Jungle Bloggers koja ujedinjuje više od 1200 ljubitelja biljaka i blogera širom svijeta. Sve njihove aktivnosti rezultirale su knjigom koja će vas odvesti na inspirativno putovanje u pet europskih zelenih domova i pritom ćete detaljnije upoznati sobne biljke ovih kreativaca.
Otkrit ćete njihove tajne i savjete, te upoznati njihove ideje za uređenje doma biljkama. Ova knjiga nije botanička enciklopedija već je namijenjena svima koji žele unijeti više zelenila u svoj dom, bez obzira na to jesu li početnici ili stručnjaci. Poučni opisi biljaka te jednostavni savjeti za njegu potaknut će vas da odmah donesete novog zelenog prijatelja u vlastiti dom.
Jeste li znali da vaša aloja vera neće tako lako procvjetati u zatvorenom? Samo zrele biljke (stare najmanje četiri godine) cvjetaju pa nemojte imati prevelika očekivanja od male aloje vere. Drevni Grci i Rimljani koristili su aloju veru za liječenje rana. U srednjem vijeku žućkasta tekućina unutar lišća koristila se kao purgativ. Kao biljni lijek, sok od aloje vere i dalje se često koristi za ublažavanje probavnih tegoba.
Ako ste neodlučni pri odabiru biljaka za svoj dom nemojte preskočiti fikus gumijevac koji ima brojne prednosti. Osim lijepog tamnog i sjajnog izgleda, osobito je učinkovit u uklanjanju formaldehida iz zraka. Ovo je jedna od najmoćnijih biljaka za pročišćavanje zraka. Sigurno niste znali da u Indiji postoje živi mostovi sagrađeni korijenjem fikusa gumijevca.
Na obje strane rijeke posadi se fikus, a korijenje se zatim navodi šupljim stablom drveta (koje s vremenom istrune). Nakon deset do petnaest godina korijeni su dovoljno snažni da ljudi mogu prelaziti s jedne na drugu stranu.
Ako ste u potrazi za trenutnim osjećajem bujne džungle u svom domu, nabavite kalateju. Ova prekrasna, bujna biljka potječe iz amazonske džungle i krasi je fascinantno lišće sa zapanjujućim uzorcima zbog koji je kalateja odličan izbor dekorativne biljke. No ova prekrasna sobna biljka puno je više od odličnog ukrasnog komada za vaš dom: divlja ljepotica džungle također je prirodni pročišćavač zraka i smanjuje razinu stresa, što je čini korisno, za zdrav životni okoliš. Svakodnevno sklapanje i rasklapanje lišća još je jedna posebna značajka kalateje.
Zbog toga se i naziva molitvenom biljkom: svake noći lišće im se sklopi prema gore, oponašajući ljudske ruke sklopljene u molitvi. Ujutro se ponovno rasklope u svojoj punoj veličanstvenoj ljepoti tako da mogu upiti što više sunčeve svjetlosti.
Pilea ili kineski dolar vrlo je posebna biljka, trenutno je zvijezda među blogerima i zahvaljujući njima ušuljala se u mnoge domove širom svijeta. Biljka smiješnog izgleda sa svojim okruglim listovima koji nalikuju američkim palačinkama naziva se još i biljkom misionara. Norveški misionar donio je prvi primjerak ove biljke iz Kine u Norvešku 1944. kad je morao napustiti Kinu.
Kao sobna biljka, popularna je diljem svijeta iako je njena pojava u trgovinama i vrtnim centrima ponekad rijetka. Kineski dolar prilično je nepretenciozna sobna biljka, ali preferira stalnu temperaturu okoline (normalnu sobnu temperaturu). Savjetuje se da biljka tijekom zime bude na oko 10 stupnjeva kako bi se potaknulo njezino cvjetanje, što je opet prilično rijetka pojava u zatvorenom.
Kineski dolar voli redovito zalijevanje, ali ne voli vlažno tlo. Stalno izbacuje nove izdanke koji se lako mogu odvojiti od matične biljke te darovati obitelji i prijateljima kao zeleni dar. To bi mogao biti jedan od razloga zašto se biljka rijetko prodaje. Jednostavno ju je prelako razmnožavati!
Knjiga Urban Jungle obiluje zelenim nadahnućem, idejama za uređenje prostora biljkama i korisnim informacijama o biljkama za sve one koji žele ispuniti zelenilom svoj dom i svakodnevni život.
Preuzeto s: HRT Radio Zadar