kategorija: 
Organizator: 
Gradska knjižnica Zadar, Ogranak Grad
Lokacija: 
Ogranak Grad
datum/vrijeme: 
Srijeda, Listopad 19, 2022 - 18:00 to 19:30

Predavanje Jurice Vučetića, amaterskog istraživača povijesti.

Drugi svjetski rat u Zadru i zadarskom području u pravom smislu riječi počeo je 6. travnja 1941. odnosno napadom Njemačke i Italije te njihovih saveznika na Kraljevinu Jugoslaviju. Pravi zračni napad na Zadar izveli su zrakoplovi Kraljevine Jugoslavije 9. travnja 1941., a s obzirom na mali broj zrakoplova šteta nije bila velika. Talijanskom kapitulacijom dolazi do ponovne aktivacije ratnih događanja na području Zadra i okolice.

U razdoblju od rujna 1943. do studenoga 1944. grad Zadar te njegova okolica bili su izloženi mnogobrojnim zračnim napadima različitih modela savezničkih zrakoplova. Zbog strateškog značenja, najviše je stradao upravo grad Zadar dok su u više navrata napadi gradovi Biograd na Moru, Benkovac i Obrovac te sela Ražanac, Preko, Kukljica i Tkon. Napadana su i druga manja mjesta, ali vrlo rijetko te s neznatnim štetama za civilne objekte kao i s neznatnim civilnim žrtvama. Grad Zadar i njegova predgrađa napadani su prvenstveno zbog zbog gradske luke koja je bila njemačka žila kucavica. Dovoljno je navesti da je u razdoblju rujan - listopad 1944. evakuacijom iz šibenske i zadarske luke prema sjeveru prevezeno čak 4.297 njemačkih vojnika-mornara te oko 4.902 t raznog materijala i opreme koja je pripadala ratnoj mornarici. Ostali prethodno navedeni gradovi i sela također su napadani zbog manjih, ali bitnih luka te koncetracije vojnika unutar garnizona.

Na pitanja koliko je zračnih napada pretrpio Zadar, koliko je tona bombi bačeno na njega te koliko je nedužnih civila poginulo, teško je dati precizan odgovor. Najrazorniji napadi dogodili su se 28. studenoga 1943., 16. prosinca 1943., 30. prosinca 1943., 16. siječnja 1944., 22. veljače 1944., 25. veljače 1944. i 3. ožujka 1944. U tih sedam napada grad je doživio većinu razaranja koja je doživio do oslobođenja. Sva bombardiranja nakon toga, bila su samo rušenje srušenoga. Dosadašnjom analizom (bez uračunavanja napada iz travnja 1941.) dolazi se do spoznaje da su teški bombarderi bombardirali grad šest puta, srednji bombarderi šest puta, laki bombarderi 18 puta (plus tri napada na dan oslobođenja) te lovci-bombarderi i lovci 14 puta. Ukupno je to 47 napada s time da su razarajući napadi bili oko 33 puta jer su lovci-bombarderi i lovci većinom djelovali samo sa topovima 20 mm i mitraljezima 12.7 mm i 7.7 mm. Američko ratno zrakoplovstvo izvršilo je napade 14 puta, Britansko kraljevsko ratno zrakoplovstvo tri puta, Austrlsko kraljevsko ratno zrakoplovstvo tri puta, Južnoafričko ratno zrakoplovstvo deset puta te Grčko kraljevsko ratno zrakoplovstvo deset puta.

Trenutačno je nepoznanica čiji lovci-bombarderi odnosno lovci su izvršili dodatnih sedam napada. Ukupna količina bačenih bombi varira između 460 i 500 tona s tim da je velik dio bombi pao u more i one nisu prouzročile nikakve štete. Broj poginulih civila također je teško utvrditi, međutim, kroničari bilježe da je u razdoblju od 4. studenoga 1943. do 22. listopada 1944. na zadarskom groblju pokopano 467 ljudi, što znači da broj poginulih također varira, međutim teško da prelazi broj od 500.